Poloostrov PELJEŠAC

Blue Lagoon 2 - menší apartmán

Apartmán pro 2-4 osoby se nachází v 1. patře rodinné vily. K dispozici je jedna ložnice, plně vybavená kuchyň včetně myčky a koupelna. Apartmán je klimatizovaný a má dvě terasy, jedna terasa je s výhledem na moře. Všechny 4 lůžka jsou v jednom pokoji. Apartmán je vhodný pro 2 osoby, případně až 4 osoby s tím, že 2 lůžka jsou na rozkládací sedačce, která je však dostatečně prostorná pro 2 osoby, ideálně děti. 

  • manželská postel - 2 osoby
  • rozkládací sedačka - 2 osoby

Cena za apartmán a noc je 100 euro - CENA PRO HLAVNÍ LETNÍ SEZONU 2024

 

Blue Lagoon 1 - velký apartmán

Apartmán se nachází v 1. patře rodinné vily. K dispozici jsou tři ložnice, plně vybavená kuchyň včetně myčky a pračky, a koupelna. Apartmán je klimatizovaný a má dvě terasy, jedna terasa je s výhledem na moře, druhá terasa je s grilem a výhledem na olivový háj. Apartmán je pohodlný pro 5 osob, má 5 plnohodnotných lůžek. 

  • manželská postel - 2 osoby
  • 2 x samostatné lůžko - 2 osoby
  • 1x samostatné lůžko - 1 osoba

Cena za apartmán a noc - 150 euro - CENA PRO HLAVNÍ LETNÍ SEZONU 2024

 

Poloostrov se nachází v jižní Dalmácii a je 65 km dlouhý a 3 až 7 km široký. Poměrně vysoké hřebeny se táhnou podél pobřeží. Ve středu poloostrova jsou vinohrady s proslulé druhy chorvatské vinné révy dingač a plavac. Na pobřeží s pěstuje jižní ovoce, mandloně a olivovníky. Stále aktivní je rybolov, včetně umělého chovu ústřic v Malostonském zálivu. Ústřice, které se zde chovají, kamenice, jsou tradičním a dnes již velmi vzácným druhem. Severovýchodní část pobřeží je vystavena chladným větrům z vnitrozemí. Jihozápadní a západní část je naopak je vlhčí a teplejší a je vyhledávanou turistickou oblastí. 

Doprava

Celým poloostrovem vede dobrá asfaltová silnice zvaná Pelješacká transverzála (Pelješka transverzala), a to od Stonu do osady. Z výše položených úseků silnice jsou nádherné výhledy.

Nejvyšší horou poloostrova je 961 m vysoký Sveti Ilija neboli Hadí vrch. Jedovatí hadi tu žijí dodnes, a pouze v málo přístupných lokalitách v horách. Ke zlikvidování hadů byli na Pelješac dovezeny na přelomu 19. a 20. stol. promyky mungo – šelmy z čeledi cibetkovitých, aby pomohly vyhubit jedovaté hady, kteří se tu přemnožili a ohrožovali místní obyvatele. Počet hadů na poloostrově tak výrazně poklesl.

Na Pelješaci žijí také šakali. Pelješac je jediným místem v Evropě, kde žijí ve volné přírodě od 19. století, kdy tu byli vysazeni.

Z historie…původní obyvatelé byli Ilyrové, etnicky blízcí Řekům a Italům. Pozůstatky z řeckého a římského období jsou na ostrově minimální.
Ze starokřesťanského pochází kostelík sv. Michala s freskemi.
Z pozdního středověku pocházejí gotické františkánské kláštery ve Stonu a v Orebići.
Obyvatelé Peljašace se již od 10. stol. věnovali mořeplavbě. K jejímu největšímu rozkvětu tu došlo v 17. stol. Ve 14. az 17.století vznikla jedna z největších středověkých pevnostních soustav - Ston – nachází se na šíji, spojující Pelješac s pevninou.

Hlavním střediskem cestovního ruchu je městečko Orebić na jižním pobřeží, se svými krásnými plážemi. Pobřeží mezi letovisky Orebić a Viganj patří k nejkrásnějším na ostrově. Mezi další, ale menší přímořská letoviska patří: Kučište, Viganj, Lovište. Vody při osadě Viganj se pokládají za skvělý surfařský terén. Konalo se tu i mistrovství Evropy ve windsurfingu. Na jižním pobřeží jsou příjemnými malými letovisky Žuljana (potápěčská základna) a Trstenik (obě s krásnými plážemi) a dále na východ Prapratno, známé svou pláží (patří k nejkrásnějším v Jižní Dalmácii) a dobrým kempem.

Orebič je malebné přístavní městečko ležící v jihozápadní části poloostrova Pelješac, na úpatí hory Sv. Ilja. Návštěvníky Orebiče lákají krásné pláže, malebné zátoky, křišťálově čisté moře a nedotčená příroda. Na okraji je krásná písečná pláž Trstenica s pozvolným vstupem do moře.

Trstenik je malá, poklidná vesnička na jižním pobřeží poloostrova Pelješac. Rozprostírá se v zátoce podél krásné oblázkové pláže. Není sem trajektové spojení a tak zde kotví jen menší lodě. Okolní kopce chrání zátoku a pláž před větry z pevniny. Jsou zde jen soukromé apartmány, žádné hotely. V Trsteniku je krásná dlouhá oblázková pláž. Moře je tyrkysově modré a voda je díky hluboké zátoce teplá. Pláž lemují borovice, vstup do vody je pozvolný. Podél pláže se nachází několik restaurací a barů. Jihovýchodně od Trsteniku směrem k vesnici Žuljana se skrývá množství zátok s romantickými oblázkovými plážemi a průzračným mořem, například pláže Škamp a Zamali. Průzračné moře, podmořské jeskyně a bohatý svět mořských živočichů lákají do Trsteniku milovníky potápění z celého světa. Místní potápěčské centrum nabízí kurzy nejen úplným začátečníkům, ale i zkušeným potápěčům.

Kučiste nabízí množství aktivit, z nichž nejoblíbenější je windsurfing, kitesurfing a další vodní sporty. V západní části letoviska je kostel Nejsvětější Trojice, který se datuje od 16. stol. Je jedním z nejkrásnějších barokních souborů v Dalmácii.

Dingač-Borak se nachází ve střední části poloostrova Pelješac. Orientace Boraku na jihozápad zaručuje maximum slunečního svitu, který si nejlépe vychutnáte na dvou krásných oblázkových plážích. Ve vesničce se nachází jen asi 30 domů, z nichž navíc ne každý slouží k pronajímání turistům. Celá oblast okolo Boraku je známá právě pěstováním vinné révy a produkcí kvalitního a vyhlášeného vína Dingač a Plavac. Jedná se o červená vína plné chuti.

Základem hradeb byly tři mohutné pevnosti. První, který sloužil současně jako sklad střeliva a potravinových zásob - pevnost Pozvizd na kopci ve výšce 224 m n. m. a pevnost Koruna. Tyto pevnosti byly vzájemně propojeny hradbami o délce 7 km, posíleny 10 kulatými věžemi, 31 hranolovými věžemi a 6 polokruhovými bastiony. Systém byl prakticky nedobytný. Nově vybudované město Ston potom tvořilo 15 bloků po 10 domech. Ulice byly 6 metrů široké. Byl zde také knížecí palác a biskupský palác. Město bylo vybaveno moderní kanalizací a vodovodem.

Odpradávna se ve Stonu také těžila sůl. Saliny, místa, kde se těžila sůl byly největší v jižní části Jadranu.

Malostonský záliv  v těsné blízkosti městečka Ston, je místo tradičního chovu, který v posledních desetiletích v evropských mořích v důsledku chorob prakticky vyhynul a byl na podmořských farmách nahrazen tichomořskými ústřicemi, které jsou méně ceněny než původní středomořské.

Při umělém chovu ústřic se využívá poznatků ze způsobu života těchto škeblí ve volné přírodě. Ústřice se přichycují velmi pevnými vlákny vylučovanými zvláštní žlázou na noze k pevnému podkladu, a to ve svislé poloze - při umělém chovu to je k nylonovému lanu. Ústřice pak vyloučí těsně u levé části lastury rychle tuhnoucí tmel. Po jeho zatuhnutí už ústřice není schopna změnit své stanoviště. Kolem takto usazených ústřic se pak vytvářejí celé kolonie živočichů. Životní cyklus ústřic, během něhož dospívají ke konzumní zralosti, se pohybuje mezi 2 1/2 až 4 roky.

Ve zdejších četných restauracích a konobách je možno prakticky kdykoli ochutnat tyto plody moře, naprosto čerstvé.

 

Loviště je malá rybářská a zemědělská vesnička na konci severozápadní části poloostrova Pelješac, 15 km západně od Orebiće. Rozkládá se v jižní části uzavřené zátoky Luka. V obci končí Pelješacká transverzála.

Obyvatelé pěstují jižní plodiny a vinnou révu. V obci je největší provozovna na sušení fíků a svatojánského chleba. Rybáři se zaměřují především na lov hlavonožců, langust a dalších plodů moře.

Loviště je kouzelné místo mimořádně vhodné k rodinné rekreaci s dětmi. Loviště nabízí vše, co je třeba k ideální dovolené : klidné, čisté a teplé moře, oblázkovou pláž a řadu malých pláží v okolí. Večer nabízí několik stylových restaurací a taveren příjemné posezení a vynikající víno. V Lovišti je několik obchodů se smíšeným zbožím a s pekárnou. 

Loviště nabízí také vhodné podmínky pro surfování. 

 

  

Možnosti koupání a okolí:

  • Moře cca 40 metrů s molem, ze kterého jsou kamenné schůdky do vody, vhodné i pro děti.
  • Cca 3 minuty chůze je oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody, krytá borovicemi. dále je v okolí několik menších plážiček. 
  • Cca 15 minut chůze přes cíp poloostrova je úchvatná divoká pláž s bílými útesy a průzračnou tyrkysovou vodou, spousta divokých pláží je také v blízkém okolí.

 

Restaurace:

  • Nejbližší restaurace je 2 minuty chůze od apartmánu, na břehu moře, Konoba Mirče, s hodnocením 4,5 u Tripadvisoru, příjemná buď jen na odpolední pivo či drink nebo na výborné posezení s večeří.
  • Další restaurace jsou na promenádě v Lovišti, v docházkové vzdálenosti, cca 20 minut chůze.
  • V centru Loviště je malý supermarket Studenac, turist info a pošta a téměř každý den tam jsou trhovci, stánky s různým zbožím.
  • Další možnosti nákupů jsou ve 20 km vzdáleném Orebiči - velké supermarkety: Tommy, Ribola, Plodine, Konzum.

 

Možnosti výletů do okolí:

  • Korčula - okouzlující historické město na stejnojmenném ostrově, do kterého se člověk dostane během cca půl hodiny - nejprve autem do Orebiče a pak lodičkou místní dopravy (MHD) přímo do centra Korčuly.
  • Dubrovnik - autem, vzdálený 130 km, perla Jadranu
  • Mostar (BiH) - autem 130 km, historické město v Bosně a Hercegovině s ikonickým mostem nad řekou Neretvou (pozor, k návštěvě Bosny a Hercegoviny je potřena pas, občanský průkaz nestačí)
  • Ston - malé historické městečko s kamennými domy a uličkami se spoustou restaurací a kaváren, spojený hradbami se sesterským městečkem Mali Ston, s evropským unikátem - dochovanou soustavou opevnění a hradeb dlouhou přes 5 km 
  • ostrov Mljet - spojení lodí z Pelješacu, přírodní rezervace, tzv. "nejlesnatější ostrov" v Chorvatsku se stejnojmenným národním parkem a vyhlášenými lagunami a Odysseovou jeskyní
  • Dále se na Pelješacu nachází celá řada vyjímečných pláží (Divna, Prapratno, Mokalo, Žuljana, Trstenik....)

Celá oblast Pelješacu je proslavená pěstováním vinné révy a oliv, zdejší červená vína odrůd Dingač, Postup nebo Plavac mali jsou celosvětově známá, na poloostrově je nespočetně soukromých vinařství lákajících k prohlídce, ochutnávce a nákupům....