Ostrov Brač - MIRCA

Apartmán A (č.1)

Apartmán A se nachází v přízemí a nabízí ubytování pro 5 osob. Apartmán má dvě ložnice, kuchyň, koupelnu a zastřešenou terasu. 

  • ložnice s manželskou postelí - 2 osoby
  • ložnice s manželskou postelí a samostatnou postelí - 3 osoby

Cena za apartmán a noc: 
60 euro v červnu, 110 euro v červenci a srpnu, 60 euro v září

V ceně je zahrnutá klimatizace, wifi, parkování na pozemku, úklid apartmánu, povlečení a ručníky. 
Turistický poplatek 1 euro za dospělého a noc. Poplatek za psa 5 euro za den. 
Polopenze, v případě zájmu, stojí 20 Euro/osobu a den. 

Apartmán B (č.2)

Apartmán B je v prvním podlaží domu a nabízí ubytování pro 5 osob. Apartmán má jednu ložnici, obývací pokoj, kuchyň, koupelnu, balkon s výhledem na moře a zastřešenou terasu. 

  • ložnice s manželskou postelí - 3 osoby
  • obývací pokoj s rozkládací sedačkou - 2 osoby

Cena za apartmán a noc: 
70 euro v červnu, 130 euro v červenci a srpnu, 70 euro v září

V ceně je zahrnutá klimatizace, wifi, parkování na pozemku, úklid apartmánu, povlečení a ručníky. 
Turistický poplatek 1 euro za dospělého a noc. Poplatek za psa 5 euro za den. 
Polopenze, v případě zájmu, stojí 20 Euro/osobu a den. 

Apartmán C (č.3)

Apartmán C je v přízemí domu a nabízí ubytování pro tři osoby. Apartmán má jeden pokoj, kuchyň, koupelnu a zastřešenou terasu. 

  • ložnice s manželskou postelí a samostatným lůžkem - 3 osoby

Cena za apartmán a noc: 
60 euro v červnu, 75 euro v červenci a srpnu, 60 euro v září

V ceně je zahrnutá klimatizace, wifi, parkování na pozemku, úklid apartmánu, povlečení a ručníky. 
Turistický poplatek 1 euro za dospělého a noc. Poplatek za psa 5 euro za den. 
Polopenze, v případě zájmu, stojí 20 Euro/osobu a den. 

Apartmán D (č.4)

Apartmán D je umístěn v samostatném bungalowu v zahradě a nabízí ubytování max. pět osob. K dispozici je ložnice, kuchyň s obývacím prostorem, koupelna a krytá terasa s vlastním grilem. 

  • ložnice s manželskou postelí a samostatným lůžkem, 3 osoby
  • rozkládací sedačka v obývacím prostoru - 2 osoby/děti

Cena za apartmán a noc: 
60 euro v červnu, 120 euro v červenci a srpnu, 60 euro v září

V ceně je zahrnutá klimatizace, wifi, parkování na pozemku, úklid apartmánu, povlečení a ručníky. 
Turistický poplatek 1 euro za dospělého a noc. Poplatek za psa 5 euro za den. 
Polopenze, v případě zájmu, stojí 20 Euro/osobu a den. 

Pro turisty je Brač zajímavý také svými historickými památkami. Archeologické nálezy na ostrově dokazují osídlení už od neolitu. Před 3000 lety tu jako první žili Ilyrové, po nich přišli Řekové a od 2. století před naším letopočtem Římané. Od 15. století spadal ostrov na dlouhou dobu pod vládu Benátek. Poté až do počátku 20. století patřil Rakousko-Uhersku. K vidění tu jsou ilyrské (kyklopské) hradby, opevněná sídliště zvaná gradiny, nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene. Po Římanech se dochovaly četné sarkofágy a dvě mauzolea. Starokřesťanskou epochu reprezentují pozůstatky svatyň, z dalšího období pak jedenáct starobylých kostelíků z 9. – 12. stol, stojící na návrších. K nejkrásnějším památkám patří skalní klášter Blaca v jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyně u Murvice také na jižním pobřeží. 

 

Dračí jeskyně u Bolu
Dračí jeskyně se nachází v ostrovním vnitrozemí ve svahu nad mořem nad zátokou Murvica, 6 km západně od Bolu. Z Murvice se k ní dá vystoupit upravenou pěší stezkou přibližně za 45 min. Cesta vede kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančič. Celý vchod do jeskyně je uzavřen pevnou kovovou mříží, takže bez průvodce se nelze dovnitř dostat.

  

Skalní klášter Blaca
Nachází se v nadmořské výšce 250 metrů. V 16. století přišli do této pusté krajiny hlaholští mniši z pevniny, kteří sem prchli před Turky. V nádherných stylově zařízených kamenných klášterních síních je nyní rozsáhlá bohatá knihovna s cennými starými astronomickými tisky, dále je tu archiv, malá tiskárna a muzeum hodin a starých zbraní. K nejobdivovanějším částem kláštera patří hvězdárna s obrovským teleskopem. Nechybí tu ani vzácné obrazy ze 17. století. 

 

Muzeum ostrova Brač ve Škripu
Vesnice Škrip je stará 3000 let. Jedná se o nejstarší osídlené místo na ostrově Brač. Starochorvatský Kostel sv. Ducha z 9. – 10. stol. je nejvýznamnější starobylou stavbou na ostrově. V r. 1995 byl restaurován. V době benátsko-tureckých válek byla nad římským mauzoleem na starých ilyrských hradbách postavena tzv. Radojkovičova věž – mohutná obranná stavba, dodnes dobře zachovaná, v níž je dnes Bračské muzeum (Brački muzej). U Radojkovičovy věže se nachází největší antický hřbitov na ostrově a těsně vedle je římská piscina (nádrž na vodu).

 

Vidova gora
Nejvyšší hora (778 m), z níž je nádherný výhled na pláž Zlatni Rat a především na sousední ostrovy Hvar, Korčulu a Vis.

Split
Největší město na chorvatském pobřeží a hlavní hospodářské, kulturní a dopravní středisko Dalmácie s 200 000 obyvateli. Ve Splitu je mezinárodní letiště a vlakové i autobusové nádraží. Split je mimořádně bohatý na kulturní památky – jeho Diokleciánův palác byl zapsán v roce 1979 do listiny kulturního dědictví organizace UNESCO. Pokud si budete chtít udělat výlet mimo ostrov Brač, určitě do města Split zajeďte.

 

Kromě turistiky je základem hospodářství ostrova zemědělství. Pěstují se především olivovníky, z nichž se lisuje vysoce kvalitní olej, dále vinná réva, mandarinky, pomeranče, višně, mandloně, kiwi a další ovoce. Rozšířený je chov ovcí s výrobou oblíbeného místního sýra a rybolov s vyhlášenou produkcí sardinek.

Už 2000 let je ostrov Brač světoznámým místem těžby unikátního bílého kamene, ze kterého je postaven například Bílý dům ve Wastingtonu, parlamenty ve Vídni i Budapešti, katedrály v Šibeniku a Trogiru, Diokleciánův chrám a většina staveb ve Splitu, či například hotel Panorama v Praze.

Ze správního hlediska je střediskem ostrova Supetar, další centra jsou v Postiře, Pučišci, Bolu, Selci, Nerežidci, Sutivanu. Celkem má ostrov 14 000 obyvatel a 22 obcí, propojených kvalitní asfaltovou silnicí.

 

 

Přírodní park Sutivan je skvělé místo pro rodiny s dětmi. Park je obklopen lesy a olivovými háji. Součástí parku je zahrada se zvířaty, kde mohou děti pozorovat muflony, osly, divoká prasata, srnky, pávy, pštrosy, kachny, husy a další zvířata, v malém jezírku je spousta pestrobarevných rybiček. V parku je také řada lokálních bylin a květin. Občerstvení nabízí zahradní restaurace. 

   

Písčitá pláž Lovrečina -  je velmi navštěvovanou pláží  městečka Postira, jen 10 km od apartmánů. Tato pláž je ideální pro rodiny s dětmi, protože má pozvolný vstup do moře. 

  

Zdravotní pobyty pro rodiny s dětmi
Čistý mořský vzduch prosycený vůní borovic spolu se středomořským klimatem činí z ostrova Brač mimořádně vhodné místo pro zotavovací a zdravotní pobyty rodin s dětmi. Pro tyto pobyty doporučujeme zejména měsíce mimo hlavní sezonu, květen, červen, září a říjen, kdy panuje na ostrově velmi příjemné počasí a poklidná atmosféra. 

  

Rodinám s dětmi můžeme doporučit výlety lodí s možností grilování ryb

Pro rodiny, které rády navštěvují historické památky nabízí ostrov řadu možností. 

Pláže na ostrově Brač jsou většinou oblázkové s průzračnou a čistou vodou. Na ostrově jsou pláže upravené nebo přírodní, rušné i liduprázdné. Vykoupat se můžete v podstatě všude na břehu moře, v zátokách, u přístavů, ve městech nebo na klidných místech. Záleží jen na vás. Jako přírodní slunečníky slouží všudy přítomné borovice, které nádherně voní a pokrývají téměř čtvrtinu ostrova. 

  

Jedna jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších pláží na Jadranu je Zlatni Rat, poblíž městečka Bol. Nachází se 38 km od apartmánů. Pláž je zajímavá tím, že proudy moře na návětrné straně přesouvají oblázky a často tak mění tvar pláže. Pláž je po celé délce lemována borovicovým hájem. Na pláž navazuje směrem na západ nudistická pláž Paklina. Poblíž pláže je možnost sportovního i společenského vyžití jako je windsurfing, lety na rogalu, potápění, tenis, plážový volejbal, kuželky, diskotéky, taneční terasy atd. Samotné město Bol je rušným a oblíbeným letoviskem. 

  

Jedinou písčitou a také velmi navštěvovanou pláží je Lovrečina poblíž městečka Postira, je 10 km od apartmánů. Tato pláž je ideální pro rodiny s dětmi, protože má pozvolný vstup do moře. 

   

Krásné pláže, hojnost a pestrost středomořského rostlinstva a historické památky, spolu s kvalitním ubytováním, nabízí vhodné podmínky pro sportovní a turistické vyžití. Ostrov Brač je tak můžeme doporučit i pro skupinové pobyty sportovních oddílů a zájmových organizací, například pro meditační centra. Mořský vzduch prosycený vůní borovic spolu se středomořským klimatem je vhodným místem pro zotavovací a zdravotní pobyty nejeden rodin s dětmi, ale i seniorů. Pro tyto pobyty doporučujeme zejména měsíce mimo hlavní sezonu, květen, červen, září a říjen, kdy panuje na ostrovně velmi příjemné počasí a poklidná atmosféra. 

  

Sportovní aktivity

Mezi oblíbené sporty na ostrově patří tenis, cykloturistika, jachtaření, potápění, windsurfing a rybaření.
Sportovní areály, například tenisové kurty, jsou poblíž města Supetar.
Brač má síť kvalitních silnic, můžete si zde zajezdit na skútru, čtyřkolce i na kole. Tyto výlety nabízí velké množství krásných výhledů na moře i okolní ostrovy.
Na své si přijdou i pěší turisté. K vidění je totiž velké množství historických památek až z období starověkého Říma. 

  

Krásné pláže, hojnost a pestrost středomořského rostlinstva a historické památky, spolu s kvalitním ubytováním, nabízí vhodné podmínky pro sportovní a turistické vyžití. Ostrov Brač je tak můžeme doporučit i pro skupinové pobyty sportovních oddílů a zájmových organizací, například pro meditační centra. Mořský vzduch prosycený vůní borovic spolu se středomořským klimatem je vhodný pro zotavovací a zdravotní pobyty nejeden rodin s dětmi, ale i seniorů. Pro tyto pobyty doporučujeme zejména měsíce mimo hlavní sezonu, květen, červen, září a říjen, kdy panuje na ostrově velmi příjemné počasí a poklidná atmosféra. 

   

Sever ostrova je místo kam připlujete trajektem ze Splitu. Cesta trvá asi 45 minut. Na serveru ostrova se nachází většina městeček. Nachází se zde i hlavní městečko ostrova Supertar. Město se jmenuje po světci, svatém Petru, jehož náze v nese i místní barokní kostel. V hlavní sezoně je Supetar rušným místem.  Centrum se rozkládá kolem přístavní zátoky, je lemované promenádou, kavárničkami, hospůdkami a obchůdky. Na mysu sv. Mikuláše, který se nachází za borovicovým hájem, je bílé mauzoleum Petrinovičovy rodiny, postavené v duchu byzantských staveb splitským sochařem Tomou Rosandičem. Mys je rovněž místem, kde se usadili Římané a kde vydržela osada do věku raného křesťanství. Klidnější je malebné městečko Sutivan, který, stejně jako Supetar existoval již v časech před příchodem křesťanství. V Sutivanu najdete kamenné uličky, pobřeží a krásné pláže. Na východ od hlavního města jsou městečka Splitska a Postira. Poblíž městečka se nachází několik starých kamenolomů. V městečku Postira se v roce 1876 narodil jeden z nejslavnějších chorvatských spisovatelů Vladimir Nazor.

 

Jih ostrova je divoký, s množstvím zátok a horami, které se zvedají nedaleko od moře. Jsou až do výšky 700 metrů. Nachází se zde městečko Bol a vesnice Murvica.  Bol je menší než Supetar co do počtu obyvatel, ale rozhodně je známější i vyhledávanější. Na Bolu se nachází nejznámější pláž na Jadranu Zlatni rad. Je zde také mnoho restaurací a obchůdků. Největší památkou Bolu je na poloostrůvku Glavica dominikánský klášter s chrámem Panny Marie Milosrdné. Jednoduché, ale krásné stavby pocházejí z 15. století. Za návštěvu stojí zdejší klášterní muzeum se sbírkou prehistorických vykopávek a antických předmětů, například amfor vylovených ze dna moře. Nejcennějším exponátem muzea je obraz Madona s dítětem a světci od slavného Tintoretta. Klášterní poloostrůvek je z obou stran obklopen nádhernými plážemi. 

 

Ostrov Brač ke pro cyklistickou dovolenou nebo sportovní soustředění na kolech ideální.

Je dostatečně veliký, s rozlohou 395 km2, s širokou sítí kvalitních asfaltových silnic a s mnoha trasami pro horská kola. Provoz není tak rušný jako jinde na pevnině. Asfaltky jsou jak kolem téměř celého pobřeží, tak ve skalnatém vnitrozemí. Někde vedou jen nezpevněné kamenité cesty, kam se můžete vydat právě na horských kolech.

  

Asfaltové cesty jsou vhodné pro silniční kola. Milovníci silničních kol a sportovní oddíly mohou využít termíny od dubna pro jarní trénink v příjemném středomořském klimatu.

Ostrov je hornatý, proto je většina tras náročných, nabízí krásné výhledy a svým převýšením jsou vhodné pro opravdu kvalitní trénink.

Níže najdete možnosti tras přímo ze Supetaru, což je jen 2 km od vesničky Mirca, kde nabízíme ubytování.
Na kole lze vyjet i na nejvyšší vrchol ostrova Vidova gora 780 m, odkud je krásný výhled na Bol s vyhlášenou pláží Zlatni rat.

 

Typy na cyklistické výlety:

Trasa 1, 64,1 km
Supetar - Sutivan - Ložišća - Nerežišća – Pražnica - Pučišća – Supetar

 

Trasa 2, 53,8 km
Supetar - Splitska - Škrip - Nerežišća – Vidova Gora - Nerežišća - Dračevica - Ložišća – Supetar

 

Trasa 3,  78,6 km
Supetar - Nerežišća - Pražnica - Gornji Humac - Bol - Nerežišća - Škrip - Splitska – Supetar

 

Trasa 4, 103,4 km
Supetar - Sutivan - Ložišća - Nerežišća – Vidova Gora - Pražnica - Sumartin - Nerežišća – Supetar

 

Trasa 5, 24,2 km
Supetar - Sv.Rok  - Kruševe njive  - Ježula - Donji Humac  - Dračevica - Ložišća  - římská cesta - Mirca – Supetar

Trasa 5, 20,7 km
Supetar - Bunari - Babin laz - Škrip - Nerežišća - odbočka na Donji Humac - Ježula - Kruševe njive - Sv.Rok - Supetar

Trasa 6, 36,9 km
Sutivan - Ložišća - Bobovišća - Milna - Podhumlje - Dračevica - Ložišća - Mirca - Sutivan

Trasa 7,  76 km
Supetar – Sutivan – Bobovišča - Ložišča – Dračevica - Nerežišča - Vidova Gora - letiště - Pražnica - sedlo nad Pučišča – Dol –Škrip – Supetar